صفحه اصلی | اخبار | سوالات متداول | ارتباط با ما

نخستین همايش «حج و اقتصاد» فردا برگزار می‌شود

به همت حوزه نمايندگی ولی فقيه در امور حج و زيارت، نخستین همايش «حج و اقتصاد» از ساعت 8:30 پنج‌شنبه 22 تير ماه در سالن همايش‌های سازمان حج و زيارت برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری، در اين مراسم پس از ارائه گزارش حجت‌الاسلام والمسلمين مجيد رضايی، دبير علمی همايش، حجت‌الاسلام والمسلمين سيد علی قاضی‌عسكر، نماينده ولی فقيه در امور حج و زيارت سخنرانی می‌كند و سخنرانی علی لاريجانی، رئيس مجلس شورای اسلامی پايان بخش قسمت اول اين همايش است.

در ادامه اين همايش چهار مقاله شامل «بررسی ظرفيت‌های اقتصادی حج ابراهيمی» نوشته علی‌اكبر كريمی، مقاله « چالش‌های اخلاقی در اقتصاد حج» نوشته محمدجواد توكلی، مقاله «سيستم ثبت‌نام عمره چالش‌ها و راهكارها» نوشته حجت‌الاسلام والمسلمين سجادی و مقاله «امكان‌پذيری انتشار اوراق عمره» نوشته سعيد فراهانی فرد ارائه می‌شود و پس جمع‌بندی نتايج مقاله‌های ارائه شده جلسه پرسش و پاسخ در مورد محتوای مقاله‌ها برگزار می‌شود.

در بخش دوم اين همايش نيز مقاله‌های «تبيين استطاعت، محاسبه آن و بررسی رابطه‌اش با شئون» نوشته مجتبی باقری تودشكی، «سوغاتی در حج و ضرورت تغيير فرهنگ موجود» نوشته حجت‌الاسلام و المسلمين دكتر نظرپور، «اقتصاد حج از زاويه‌ای ديگر» نوشته يدالله دادگر و «تأثير حج بر رفتار عاملان اقتصادی» نوشته ناصر الهی توسط نويسندگان آنها ارائه می‌شود.

بنابراین گزارش، در نهايت برگزاری جلسه پرسش و پاسخ پايان بخش اين همايش است.

لازم به ذكر است، از ارائه كنندگان مقاله‌ها‌ی برتر نيز در اين همايش تجليل می‌شود.
 
گفتنی است، اين همايش در پنج محور به دريافت مقاله اقدام كرده است كه محور اول شامل كليات از جمله ابعاد اقتصادی حج و مباحث مربوط به ثبت‌نام، مباحث اقتصادی حج از ديدگاه قرآن و احاديث ائمه (ع)، ابعاد اقتصادی حج از ديدگاه امام (ره) و رهبری بوده است.

محور دوم مباحث فقهی حج و اقتصاد، محور سوم مباحث اقتصاد خرد مربوط به حج و عمره، محور چهارم مباحث اقتصاد كلان شامل حج و اقتصاد، تأثير حج بر اقتصاد عربستان، تأثير حج بر توزيع درآمد، تأثير حج بر روی رفتار عاملان اقتصادی و تأثير حج بر روی توسعه اقتصادی مطلوب در جهان و محور پنجم مربوط به اقتصاد بين‌المللی و رابطه بين كشورهای اسلامی است كه بحث حج و گردشگری و تشكيل بازارهای مشترك اسلامی و تأثير حج بر همگرايی اقتصادی كشورهای اسلامی نيز در اين محور قرار می‌گيرد.

حجت‌الاسلام والمسلمين مجيد رضايی‌دوانی، جانشين دبير علمی همايش «حج و اقتصاد»، با بيان اهميت بررسی جايگاه اقتصادی حج در پژوهش‌های كاربردی دينی، اظهار كرد: حج، عبادتی تركيبی است كه دارای كاركردهای مختلف در حوزه‌های عبادی، سياسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است و كشف روابط خاص و حواشی آن، می‌تواند ما را به انجام بهتر اين عمل عبادی و هدف‌مندی آن هدايت كند.

وی افزود: حج، دارای گردش مالی گسترده‌ای است كه در حوزه فردی، اجتماعی و بين‌المللی، نمود خارجی دارد و اين مسئله بايد در پژوهش‌های هدفمند برای تعيين معيارهای اين كاركردها، مشخص شود؛ بايد در اين اساس الگوی اقتصادی ايرانی و اسلامی حج و گردشگری زيارتی و دينی را معرفی كنيم كه اين پژوهش‌ها، زمينه خوبی برای اين مسئله است.

جانشين دبير علمی همايش حج و اقتصاد با بيان اين مطلب كه 75 مقاله به اين همايش ارسال شده است، گفت: از اين تعداد مقاله 32 اثر علمی در قالب آثار برگزيده مقالات علمی اين همايش، در قالب يك كتاب 700 صفحه‌ا‌ی منتشر شده است.

وی اظهار كرد: با وجود آنكه اين همايش با رويكرد اقتصادی برای اولين بار برگزار شد، و از حيث منابع و آمار، مشكلات بسياری پيش روی پژوهشگران بود، خوشبختانه تعداد مقالات، حاكی از علاقه‌مندی پژوهشگران ما برای فعاليت در اين بخش مهم و كاربردی است.

رضايی گفت: منويات مقام معظم رهبری، پيرامون مباحث اخلاقی و اقتصادی حج، بررسی مباحث فقهی اقتصادی حج، بررسی مباحث صرف اقتصادی حج از جمله استطاعت حج و سوغات و...، بررسی مباحث كلان اقتصادی در حج و... از جمله محورهای اين همايش است.

وی اظهاركرد: يكی ازمهم‌ترين تفاوت‌های كاركردی اقتصادی حج نسبت به گردشگری زيارتی، واجب بودن حج است و اهميت بحث استطاعت در حج و بررسی منابع عظيم اقتصادی كه در كشور مقصد هزينه می‌شود می‌تواند با برنامه‌ريزی بهتر، جايگاه اين هزينه‌ها هدايت شود.

وی تأكيد كرد: محصولات اين همايش در اختيار كارگروهای تخصصی و اجرايی در سطح كشور، قرار خواهد گرفت.

همايش ملی حج و اقتصاد به همت پژوهشگده حج و زيارت وابسته به حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت روز پنجشنبه در تهران برگزار خواهد شد.

 
21 تیر 1391 3:00 بعدازظهر

ارسال نظر

» لطفا کوتاه و در مورد اين مطلب بنويسيد.